Kilka dni temu w Stambule otwarto linię metra Halkalı – Arnavutköy – tym samym zakończono budowę linii obwodowej M11 o długości 69 km. Na nowym, 22-kilometrowym odcinku znajduje się pięć stacji.
Linia Halkalı-Arnavutköy została oficjalnie otwarta przez prezydenta Recepa Erdoğana w piątek 19 czerwca, a regularne przewozy ruszyły 20 czerwca. – Jadąc tutaj, osiągnęliśmy prędkość do 120 kilometrów na godzinę. Tkamy sieć kolejową nić po nici, oplatając nasze miasto – jedną z największych metropolii świata, liczącą 16 milionów mieszkańców i odwiedzaną przez prawie 20 milionów turystów rocznie – mówi Erdoğan.
Najnowsza linia metra w Turcji, Halkalı – Arnavutköy, przewiozła 10 021 pasażerów w pierwszym dniu funkcjonowania. Tego samego dnia całą linią metra Gayrettepe-Lotnisko Stambuł-Halkalı skorzystało 44 109 osób – mówi Abdulkadir Uraloğlu, minister transportu Turcji.
Linia Halkalı – Arnavutköy łączy się z trasą Gayrettepe – Lotnisko – Arnavutköy Hastane. To ostatni odcinek linii Gayrettepe – İstanbul Havalimanı (Lotnisko YHT) – Halkalı. W sumie na 69-kilometrowej linii znajduje się 16 stacji (z czego w ruchu 15) – to obecnie najdłuższa i najszybsza linia metra w Turcji.
Pierwszy odcinek uruchomiono w 2023 r. Częstotliwość na nowej, szybkiej linii metra wynosi 15 minut, a czas przejazdu wynosi 57 min. Na linii ruch odbywa się autonomicznie. Podlega ona pod TCDD, zarządcę tureckiej infrastruktury kolejowej. W przeciwieństwie do pozostałej sieci metra, obowiązuje tu taryfa odległościowa.